MATERIALISE MAGICS Kullanımı

MATERIALISE MAGICS Kullanımı
Magics RP, STL dosyalar konusunda ideal ve komple bir çözüm paketidir:
Magics RP, hızlı prototip uygulamalarında uluslararası 3D CAD dosya paylaşım standardı haline gelmiş olan STL fromatı konusundaki her türlü probleminizi çözecek ve ihtiyacınıza karşılık verecek en gelişmiş, kolay kullanımlı ve yaygın olarak kullanılan bir yazılımdır. STL formatı CNC işlemede de kullanılmaya başlanmış ve gün geçtikçe artan sayıda CAM yazılımı STL formatını desteklemektedir.
STL formatında parçanın yüzeyi üçgenlerle tanımlanmıştır. Sağlıklı bir STL dosyada tüm üçgenlerin tam olarak birbirlerine temas etmesi ve boşluksuz olarak kapalı bir yüzey oluşturması gerekir. Ayrıca her üçgenin dışa bakan yüzeyini gösteren vektörün de doğru yöne bakıyor olması gereklidir. Birçok 3D CAD programı STL export alındığında hatalı veya eksik çıktı vermektedir. Hatalı STL dosyalar ise imalat sırasında birçok probleme sebep olabilirler. Magics RP, sağlıklı bir STL dosya elde edebilmek için kullanılacak mükemmel bir yazılımdır.
Magics RP ile üretim öncesi STL dosyalardaki bozuklukları giderebilir, hatta belli bir ölçüde parça tasarımıyla oynayabilirsiniz. Bu sayede küçük bir değişiklik ve revizyon için her seferinde STL çıktının alındığı 3D CAD programına geri dönerek zaman kaybetmek zorunda kalmazsınız. Bu, özellikle tasarımcı ile prototip/imalat yerinin uzak konumlarda olduğu durumlarda büyük bir verimlilik artışına sebep olur.
Magics RP, MGX formatındaki dosyaları STL formatına dönüştürebildiği için bünyesindeki hızlı prototip cihazlarıyla dışarıya servis veren kuruluşlar için ideal bir çözümdür; Böylece müşteriler, e-mail ile kolay dosya gönderebilmek için yüksek derecede STL dosya sıkıştırma kabiliyetine sahip STLzip programını kullanabilirler. STLzip müşteriler tarafından internetten ücretsiz olarak kolayca indirilir ve müşteriden gelen MGX formatındaki dosyalar servis bürosunda Magics RP ile açılır.

Magics 8.0 versiyonu ile birlikte MGX dosyalar artık kendi kendine açılabilir EXE dosyalara dönüştürülebilmektedir. Çok az yer kaplayan bu dosyalar tıklandığında sıkıştırılmış STL dosya ortaya çıkmaktadır. Bu sayede artık MGX dosyaları açabilmek için alıcının Magics lisansına sahip olma zorunluluğu ortadan kalkmıştır.
Magics RP ile kullanılabilecek ek modüller şunlardır:
CAD Imports: Magics RP birçok 3D CAD formatını direkt olarak alıp STL formatına da çevirebilir. Bu sayede, gelen 3D CAD dosyalarının STL’e çevrilebilmesi için servis bürosunun da müşterinin kullandığı 3D CAD programına sahip olması gerekmez.
RapidFit: ALUFIX gibi fikstürlerde standart fikstür modülleri ile fikstüre bağlanacak parçaların kolay bir şekilde tasarlanmasını sağlar.
Tooling: “Tooling” modülü ile STL parçalar için kalıp direkt olarak tasarlanabilir. Kalıp ayırım yerleri otomatik olarak tespit edilir.
Support Generation: SLA cihazlarında kullanılmak üzere üretilecek parçaya platforma gönderilmeden evvel isteğe özel destek yapısı ekleme olanağı verir.
Slicing: SLA cihazlarına SLC formatında dosya gönderilerek işlemlerin hızlandırılması sağlanır. Bu modül, birçok STL parça platforma yerleştirildikten sonra destekleri ekleyerek direkt inşa sırasında kullanılmak üzere 3D Systems SLC formatına veri üretir.

http://www.materialise.com/magics

materialise magic 9.51